موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
انتشارات دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) دانلودها سامانه ثبت نام فایل های آموزشی کانون دانش آموختگان
آشنایی با رویداد

طرح جامع مهارت افزایی و ارتقاء توان اشتغال پذیری دانشجویان و دانش‌آموختگان

موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس

"کو-آپ پارس"بر اساس ابلاغ "آیین‌نامه مهارت افزایی و ارتقاء توان اشتغال پذیری دانشجویان" توسط معاونت محترم آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ضرورت ایجاد دروس مهارتی برای دانشجویان و دانش‌آموختگان به منظور کاهش فاصله‌ی بین دانشگاه و صنعت، دانش تخصصی و کسب‌وکار حرفه‌ای و توسعه‌ی مهارت‌های فردی و اجتماعی موسسه معماری و هنر پارس به عنوان دانشگاه سطح یک و پیشرو به صورت جامع اقدام به برگزاری آموزش‌های عمومی و تخصصی مهارتی نموده است.

واحد ارتباط با صنعت موسسه معماری و هنر پارس با تشکیل شورای مهارت افزایی و به کارگیری کارگروه های تخصصی با دعوت از متخصصان برجسته در حوزه صنعت و جامعه‌ حرفه‌ای، در راستای تشخیص نیازهای تخصصی و آمادگی هرچه بیشتر دانشجویان برای حضور مؤثر در جامعه و ورود به بازار کار اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای طرحی جامع با رویکرد مهارت‌ افزایی نموده است.

در این تک‌نگاشت،‌ تلاش‌ می‌شود تا با معرفی کلیات طرح جامع مهارت‌افزایی و ارتقا توان اشتغال‌پذیری دانشجویان، تعاریف، اهداف و برنامه‌های اجرایی این طرح نیز به تفصیل بیان شود. باور جمعی بر این است که این رویداد بزرگ که برای نخستین بار در تاریخ آمورش عالی در ایران راه‌اندازی و اجرا می گردد با افزایش توانمندی‌های دانشجویان، به تحقق برنامه‌های توسعه پایدار ملی، تولید ثروت در جامعه و افزایش توان اشتغال پذیری و کارآفرینی فارغ التحصیلان یاری رساند.

 

دستاورد نهایی طرح جامع مهارت افزایی و اشتغال پذیری( کو-آپ پارس):

 1. ایجاد بستر مناسب جهت ارتقا شایستگی‌های تخصصی و عمومی دانش‌آموختگان برای افزایش ضریب مشارکت و توانمندی آنان در ایجاد کسب‌وکار و توسعه کارآفرینی
 2. کاهش فاصله بین برنامه‌های درسی با نیازهای جامعه به کمک افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در برنامه‌ریزی درسی رشته‌ها و زیرگروه‌های دانشگاهی

 

تعاریف

اشتغال‌پذیری: مجموعه‌ای از موفقیت‌ها، توانایی‌ها، مهارت‌ها، دانسته‌ها و در مجموع شایستگی‌های فردی است که دانش‌آموختگان را در دستیابی به موفقیت و کاریابی در حرفه‌ مورد نظر خود آماده‌تر می‌کند و امکان ورود به محیط کسب‌وکار را افزایش می‌دهد تا از این طریق میزان بهره‌وری خود، خانواده، جامعه و اقتصاد را افزایش دهند.

مهارت‌افزایی: فراگیری فنون و آموختن تجربه‌های افراد متخصص، شناخت روش‌های انجام حرفه و توانایی‌های تعامل در محیط کسب و کار و اکتساب ظرفیت‌های مؤثر در خلق تفکر، ایده پردازی و تولید که به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شود:

تجربه‌گرایی: امروزه به نظر می‌رسد با تحولات سریع اجتماعی، اقتصادی و علمی ضروری است در پیشبرد برنامه‌های توسعه فردی با رویکردی جدید، تجربیات افراد متخصص را فراگرفته و در زمان کمتر تسلط بیشتری در انجام حرفه فراهم گردد. به این منظور موسسه معماری و هنر پارس با راه اندازی پویش "تجربه را بیاموزیم" زمینه‌های پرداختن به ضرورت‌های تجربه‌گرایی را فراهم کرده است.

طرح کو-آپ[1] پارس: رویداد تحول تجربه آمورش در سال 1400 که تمرکز آن بر تکمیل واحدهای پایه و تخصصی به کمک آموزش‌های تجربه‌محور، مهارتی قبل از فارغ‌التحصیلی است. به کمک این طرح، دانشجویان می‌توانند در حین گذراندن تحصیلات دانشگاهی، تجربیات عملی در زمینه مهارت‌های عمومی و تخصصی را نیز فراگیرند.

طرح جامع کو-آپ پارس، به منظور هدایت منسجم‌تر در راستای تحقق اهداف شورای مهارت‌افزایی موسسه معماری و هنر پارس موارد زیر را به عنوان اصلی‌ترین اهداف این طرح پیش بینی و برنامه‌ریزی نموده‌است:


اهداف طرح جامع مهارت افزایی و اشتغال پذیری( کو-آپ پارس):
 • کسب مهارت های عمومی، تخصصی، مدیریتی، حقوقی و شایستگی بیشتر به منظور افزایش احتمال موفقیت در آینده شغلی
 • بهره برداری از آموزش‌های جانبی برای تحکیم و تقویت دانش تخصصی خود با روش‌های کم هزینه و اثربخش
 • ایجاد زمینه‌ ارتباط با سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی
 • صدور گواهی‌نامه ویژه مهارتی به دو زبان فارسی و انگلیسی که نشانگر شایستگی دانشجو و کیفیت بالاتر تحصیل اوست.

 

در راستای اجرای طرح کو-آپ پارس، دانشگاه از ترم جاری، در‌س‌های مهارت محور در برنامه درسی دانشجویان برای تمامی مقاطع پیش بینی شده‌است. لذا کلیه دانشجویان می‌توانند بر اساس شرایط زیر نسبت به اخذ واحد اقدام نمایند:

 1. دانشجویان از ابتدای ترم دوم و تا پیش از زمان فارغ‌التحصیلی می‌بایست حداقل دو درس از دروس مهارتی را انتخاب نمایند.
 2. دانشجویان مجاز هستند علاوه بر ۲۰ واحد مجاز هر ترم، تا سقف ۲۴ واحد، از دروس مهارتی اعلام شده توسط آموزش دانشگاه واحد اخذ نمایند.
 3. این دروس در کارنامه دانشجویان ثبت و در معدل نیم‌سال آنها مؤثر خواهد بود.
 4. در انتخاب این دروس محدودیتی از نظر گروه و دانشکده وجود ندارد و دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل هر تعداد از دروس مهارتی را از هر گروهی اخذ نمایند.
 5. امکان دریافت کارنامه مهارتی در کنار کارنامه آموزشی وجود دارد.
 6. امکان دریافت گواهی‌نامه مهارتی ۲ زبانه با گذراندن حداقل ۶ واحد درسی برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد، کارشناسی ناپیوسته و کاردانی و ۱۲ واحد برای دانشجویان کارشناسی پیوسته از جدول دروس مهارتی امکان پذیر است.


[1] CO-OP Program (Cooperative education)


 • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
 • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
 • تلفن ثابت: ۵۸۱۳۸۰۰۰ (۰۲۱) - ۸۸۳۳۰۹۰۴ (۰۲۱)
 • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
 •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما